מתי לקנות ביטקוין

מתי כדאי לקנות ביטקוין?

כולם כבר שמעו על ביטקוין ולכל אחד יש את החבר ההוא שקנה בזיל הזול, עוד כשהוא היה שווה פחות מעשרים אלף שקלים למטבע איפשהו במהלך משבר הקורונה. מחודש מרץ 2020 ועד ינואר 2021, תקופה בת פחות משבעה חודשים, מחיר הביטקוין זינק כמעט פי 8 במחיר והגיע לשיא חדש של כמאה ושלושים אלף ש"ח, או 41 אלף דולרים. אז מה עושים? הולכים לאותו החבר ושואלים אותו בצורה פשוטה, מתי נכון לרכוש ביטקוין?

 

ביטקוין החל להיסחר ב-2010 בערך הנמוך מסנט בודד. עשור לאחר מכן הוכתר לנכס עם התשואה הגבוהה ביותר של העשור. כל שקל שהושקע בו בתחילת דרכו הפך ל-90 אלף שקלים. עם זאת, ידוע שמדובר במטבע תנודתי. מאוד! כמה תנודתי? ירידה של עשרות אחוזים ביום היא אינה תופעה חריגה, הרי רק לאחרונה זה קרה ב-9 בינואר השנה (2021).

 

כשמדברים על תנודות בשער של ביטקוין, זה בדרך כלל בא בהשוואה למטבע או לנכס אחר, דולר, אירו, שקל או מטיל זהב, ולכן התנודיות היא מדד יחסי. במדינות בהן המטבע יציב וחזק יותר, שהם התנודתיות של ביטקוין תהיה ניכרת בצורה משמעותית. וישנן מדינות בהן המטבע עוד יותר תנודתי מהביטקוין. למשל ונצואלה, שם ערכו של המטבע המקומי תנודתי בהרבה מהביטקוין. רק לשם המחשה, רק מתחילת השנה (2021) ערכו של הבוליבר הונצואלי ירד בכ-50% מול הדולר.

 

אחרי שדיברנו קצת על תנודתיות ביחס למטבעות פיאט שעדיין נחשבים יציבים ברובם, נשאלת השאלה "מתי קונים ביטקוין?". קשה לתזמן את השוק ואם זאת רבים מנסים לנתח את המגמות על מנת לענות על השאלה "למה הביטקוין יורד/עולה?" במטרה להיכנס במחיר "טוב" ואולי אפילו "לעשות סיבוב" וקצת "כסף קל". מאחר שביטקוין הוא מטבע בינלאומי לא ריבוני ערכו נקבע ע"י שחקנים רבים מסביב לעולם וקשה לנתח ולהבין את כיוון השוק בטווח הקצר.

 


אז מתי בכל זאת "נכון" לקנות ביטקוין?

מבין האסטרטגיות הרבות של משקיעים סוחרים ובתי השקעות מאמר זה יעסוק באסטרטגיה שנקראת "מיצוע רכישות" או SCA-Shekel Cost Averaging. לפי אסטרטגיה זו נחלק את סכום ההשקעה למועדים שונים קבועים מראש ולא ננסה לתזמן את השוק ולהיכנס עם כל סכום ההשקעה בבת אחת. כך נוכל למצע את המחיר בו נקנה ביטקוין ופחות נתרגש מהתנודתיות שלו. איך זה עובד? מאוד פשוט. בדיוק כמו הפרשה חודשית לפנסיה. כשם שאנחנו מפרישים סכום קבוע לחיסכון או לפנסיה, כך נוכל להחליט על סכום חודשי קבוע שייכנס להשקעה בביטקוין. באופן כזה התנודתיות של ביטקוין בטווח הקצר פחות תשפיע על אופי ההחלטות שלנו בטווח הארוך.

מיצוע רכישות

מה זה אומר?

  • רכישה בסכומים קונים בצורה מחזורית – שבועית, חודשית, חצי שנתית…
  • אתם מגדירים את גובה ההשקעה – מאחר והחלטתם שההשקעה לא תתרחש כפעולה אחת, ניתן להחליט לכמה פעולות תרצו לחלק את ההשקעה.

האם נדרש תמיד לחכות לתאריך והסכום שקבענו מראש?

לא, ניתן להאיץ את תהליך הרכישה כאשר שווי הביטקוין הוא יחסית נמוך במטרה להוריד את ממוצע הרכישה, המינוח המקובל הוא “buy the dip” (מושג שהפך לפופולרי מאוד בקרב ביטקוינרים, בין אם בממים רבים ואף באתרי חדשות פופולריים), או לקנות בירידה משמעותית של מחיר הביטקוין. טכניקה זו נשמעת פשוטה, כל מה שצריך לעשות זה לקנות כשהמחיר יורד. הלכה למעשה, זה לא פשוט לרכוש כאשר המחיר יורד, משום שסביר להניח שנתפתה לחכות לירידה נוספת במחיר הביטקוין, וכך אולי נפספס את ההזדמנות.

 

רכישת ביטקוין
רכישת ביטקוין

לסיכום, מה היתרונות הבולטים של השיטה?

  1. הקטנת הסיכון הנובע מתנודתיות בטווח הקצר.
  2. השקעה בסכומים קטנים יותר ופחות מורגשים.
  3. פותר אותנו מהצורך בקבלת החלטות בתנאים של חוסר ודאות, השקעת כספים כרוכה בנטל ריגשי כבד מאוד, במיוחד כאשר מדובר בהשקעה תנודית כמו ביטקוין, הרי מדובר על כסף.

 

כמובן שהזמן הטוב ביותר לרכוש ביטקוין הוא בשנת 2009, אין ספק, אבל מאחר שרובנו גאונים רק בדיעבד, את הצעדים הראשונים בביטקוין כדאי לבצע באופן מבוקר ואחראי, לכן אסטרטגיה זו הפכה לנפוצה מאוד בהשקעה בביטקוין.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook