מיסוי ביטקוין

מיסוי ביטקוין ומטבעות דיגיטליים בדרך הנכונה

ביטקוין החל את דרכו אי שם ב- 2008 ומאז הצטרפו אליו מטבעות נוספים המלווים אותו, אבל התייחסותם של המחוקקים השונים עדיין בהליך התגבשות והיא משתנה תוך כדי תנועה לצד השינויים והחידושים בנישת המטבעות הדיגיטליים. בתוך כך, הוציאו הרשויות מסביב לעולם הנחיות רגולטוריות בהם נימקו את עמדתם בנוגע לסוגי המטבעות השונים. בשנת 2014 הוציא מס ההכנסה האמריקאי חוזר בו הוא מגדיר את ביטקוין כנכס הון החייב במס רווחי הון ובכך התווה את המדיניות לרשויות המס בעולם. במסגרת זאת פרסמה רשות המיסים חוזרים מקצועיים בנוגע לביטקוין ולהנפקת מטבעות דיגיטליים על מנת לספק בהירות עבור המשקיעים ואנשי המקצוע בתחום. עם זאת, כיאה לתחום חדש, עדיין קיימים סימני שאלה רבים ובסקירה זו ננסה להבהיר את עמדת הרשות לאלו מכם המחזיקים או מתכננים להחזיק מטבעות דיגיטליים ונדרשים להסדיר את מעמדם החוקי.

 

אם אתם מחזיקים או מתכננים לסחור בביטקוין או במטבעות דיגיטליים אחרים כדאי שתכירו מה חושבים על זה ברשות המיסים

 

 

מטבע או נכס?

הגדרתו של ביטקוין כנכס החייב ברווחי הון משמעותה היא שעל כל אירוע מכירה של ביטקוין, או כל מטבע אחר לצורך העניין, מתקיים אירוע מס החייב בדיווח לרשות המיסים.

אם נשים רגע בצד את האידיאולוגיה, הדעות והאמונות שיש לכל אחד מאיתנו על מיסוי באופן כללי או מיסוי ביטקוין בפרט, נוכל להפנים שזהו דיון תיאורטי, זאת בהנחה שאף אחד מאיתנו לא רוצה לגלוש למישור הפלילי של אי הגשת דיווח כחוק. לצד השיח המקצועי בעניין קיים גם המישור המעשי של חובת הדיווח, אופן הדיווח וכ"ב. מטבע הדברים אין הכתוב במאמר זה להוות תחליף לייעוץ הפרטני של כל מקרה לגופו ובמקרים רבים ישנה עדיפות לייעוץ פרטני אצל רואה חשבון המתמחה בתחום.

כאמור, רשות המיסים קבעה שביטקוין הוא נכס לצורכי מס ובהתאם לכך הוא חייב ב- 25% על הרווח הנגזר מפעילות במטבע או בכל מטבע אחר לצורך עניין זה. חישוב הרווח הוא עניין נפרד ועל אופן החישוב נרחיב מעט בהמשך. ראשית, יש לציין שקניית מטבעות כשלעצמה אינה מהווה אירוע ואינה חייבת בדיווח, נכון לכתיבת שורות אלו. אירוע מס נוצר רק בעת מכירה של מטבע או החלפתו במטבע אחר, סחורה, שירות או כל פעולה שמוציאה מטבע מרשותו של אדם לזולתו.

להבדיל מהדעה הרווחת שבה רשות המיסים אמורה להגיע אליכם, חשוב לזכור שחובת הדיווח מונחת על כתפי הנישום ואי ידעת החוק אינה פוטרת מעונש. כלומר, אל תחכו שהרשות תגיע אליכם בבקשה לדיווח, אלא מוטב להסדיר את המיסוי בכל שנה, כמו בכל תחום אחר בו אתם עוסקים, כך תימנעו מאי נעימות שיכולה לגרור קנסות ואף לגלוש למישור הפלילי במקרים מסוימים. מעבר לכך, בדומה לאפיקי השקעה אחרים מוטב להכיר את נושא המיסוי עוד בטרם אתם ניגשים להשקעה ולמסחר, מה שיאפשר לכם לעשות תכנון מס חוקי ויכול להפחית את חבות המס שלכם, לעיתים באופן משמעותי.

 

מה שלא סיפרו לכם על מסחר במטבעות דיגיטליים

חשוב להדגיש שהחלפת מטבעות דיגיטליים מהווה אירוע מס בין אם נעשית דרך חלפנים, בתוך זירת מסחר או בין חברים ולכן ישנה חשיבות לתעד את הפעילות שלכם ולשמור כל אסמכתא שתעזור לכם להראות את מקור הכספים ואת מסלולם המדויק מתחילתו ועד סופו. על פי רוב, חלפנים וזירות מסחר מוסדרות יספקו לכם קבצים המראים את היסטורית ההפקדות, המשיכות והפעולות שנעשו בזירה.

יש לשים לב שזירות המסחר שלכם מספקות את הנתונים עוד בטרם ניגשים לפעול בהם, במידה והזירות לא מספקות נתונים אלו יש לחשוב פעמיים לפני שסוחרים בהן. באשר לקנייה ומכירה בין חברים או בין אנשים, גם אם החלטתם מסיבותיכם ללכת על דרך זו יש לתעד את הפעולות ככל הניתן כולל תאריך הפעולות, שעה, סכומים, שערים וכ"ב. כמובן שגם תיעוד זהות הקונים/מוכרים הוא חשוב, אמנם לא לצורכי חישוב מס, אבל ייתכן ותתבקשו להציג נתונים אלו בין אם על ידי רשות המיסים, הרשות להלבנת הון או כל רשות רלוונטית אחרת. במאמר מוסגר חשוב לציין שהדרך הטובה ביותר לקנות מטבעות דיגיטליים עוברת אצל נותני שירותים פיננסים מורשים ועדיף שיהיו אלו גופים מוסדרים שמוכרים ופועלים במדינה/מדינות בה אתם פועלים ומשלמים מיסים.

 

אז איך זה עובד בפועל?

על אף שרבים חושבים שנושא המיסוי ו/או הרגולציה של מטבעות דיגיטליים הוא פשוט, מדובר בנושא סבוך, חסר בהירות שיכול להוביל אתכם בשוגג למחוזות עבירה שלא תכננתם ו/או חבות מס שלא ציפיתם לה. אופי הפעילות בתחום יקבע גם הוא את ההגדרה אותה תזכו לקבל לקבל מהרשות. גובה ההשקעה, תדירות מסחר או מומחיות רלוונטית יכולים להבדיל בין הגדרת הפעילות כהשקעת הון החייבת במס של 25% ובין הגדרת עסק החייב בשיעורי מס שונים. לכן, לפני שאתם מחליטים לנסות לפתח בוט מסחר מתוך סקרנות ושעשוע או מחליטים להנפיק מטבע משלכם, מוטב לבחון את המעמד החוקי של הפעילות המדוברת ולא להסתפק בחוות דעת לפני שלומדים את הנושא לעומקו או לרוחבו.

עם זאת, השקעות פרטיות בסכומים "סבירים" דרך נותני שירותים מורשים יכולים לחסוך לכם הרבה טרחה וכסף בהמשך והם מומלצים מאוד כתחנה ראשונה לאלו מכם שרק נכנסים לתחום. בנוסף לחובת הדיווח המדוברת יש לציין שישנן מספר דרכים לבצע חישוב לצורכי מס כאשר השיטה הפופולרית ביותר היא מיסוי לפי סדר קניית המטבעות, כלומר שהמטבע הראשון שנקנה הוא המטבע הראשון שימכר עד לסיום המלאי.

שיטה נוספת ומדויקת יותר היא שיטת הזיהוי הספציפי שיודעת להבחין בין המטבעות ולהצמיד לכל מכירה את חבות המס המדויקת לפי המטבע שנמכר ולפי תאריך ושער הקנייה שלו. שיטה זו מדויקת יותר, אם כי פחות נפוצה בגלל האתגר הטכנולוגי הכרוך בה. חשוב לציין בהקשר זה, שמטבעות שונים עובדים באופן שונה ולא את כולם ניתן לזהות ולקבוע להם עלות מתאימה. בנוסף, יש הבדל בין פעילות שבוצע על גבי הבלוקצ'יין ובין פעילות שבוצע בזירות ולכן תיעוד הפעילות מהזירות הוא קריטי על מנת לקבל חישוב מס מהימן.

בכל מקרה ישנן חברות ורואי חשבון העוסקים בתחום וברוב המקרים מוטב להיוועץ איתם לפני הגשת דוחות למס הכנסה וחשוב לזכור שפקיד השומה יכול לערער על החישוב גם שנים אחרי הגשת הדוח.

 

 

לסיכום, ביטקוין לא פותר אתכם ממס, הוא אומנם לא גובה מס, את זה עושה המדינה, וגם פה היא קבעה חבות מס.

אם מדובר בתיק פשוט ביותר חישוב המס הוא פשוט מאוד ולא מצריך עבודה קשה. אבל, כאשר מדובר על פעילות הכוללת החלפת מטבעות בזירות וארנקים שונים מוטב להקפיד הקפדה יתרה על אופן החישוב ומומלץ להיוועץ באיש מקצוע.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook