המקרה המוזר של רובינהוד וצנזורה

אמ;לק – חברת רובינהוד (Robinhood) היא חברת שירותים פיננסיים המאפשרת מסחר ללא עמלות. בשבוע של ה-22 לינואר 2021, חברי קהילה ב-Reddit הבינו שמנהלי קרנות הגידור מבצעים פעולות נגד מנית GameStop, קהילת ה-Reddit רצתה להראות החזיר להם באותו המטבע ולכך ביצעו מספר פעולות שעל פי החשד גרמו לעלייה משמעותית במנית GameStop. משם הסאגה התגלגלה לסוגיות של צנזורה בצורות שונות.

במהלך ה-22 לינואר 2021, משתמשים מקבוצת ה-Reddit בשם r/wallstreetbets, קבוצה בת 6.4 מיליון משתמשים נכון לזמן הכתיבה, החלו לבצע פעולות מסחר מתוזמנות על מנית משחקי המחשב GameStop, זאת בעקבות הזעם שנוצר סביב המניפולציות שקרנות הגידור מבצעות לאורך שנים בשוק המניות. חברי קהילת ה-Reddit החליטו לצאת בצורה קולקטיבית נגד המהלך של מנהלי הקרנות במטרה לגרום לערך מנית GameStop לעלות, ובכך לגרום לקרנות להפסיד כסף. מחיר המניה זינק תוך חמישה ימים בכ-900%. מלבד המניה הזו, מניות אחרות סומנו גם הן על ידי הקבוצה.

הפעולות הביאו את עדינה פרידמן, נשיאת הנסדאק (NASDAQ), בורסת המניות השנייה בגודלה בעולם, לעצור את המסחר במניה בעקבות "פעילויות חריגות במניה". אחריה, ולס פארגו (Wells Fargo) אסרה על יועציה להמליץ על המניות הללו. יחד איתן, גורמים רשמיים בממשל ביידן הודיעו שינטרו את המצב, ואף הוציאו הצהרה רשמית מטעם ה-SEC (הגוף האחראי על בטחונות ובורסות בארה"ב), בה נאמר שיתערבו לטובת שמירה על המשקיעים.

מהלך האירועים הביא לזעם רב ברשתות החבריות סביב ההחלטה לצנזר האפשרות למסחר במניות. והוסיפו שמן למדורה כאשר הקבוצות של r/Wallstreetbets ברשתות חברתיות שונות תחת אשמת שיח אלים. בתגובה לכך, הרשתות סערו עוד יותר והובילו לפעולה נרחבת של דירוג שלילי של האפליקציה של Robinhood בחנות האפליקציות של גוגל. כיצד גוגל הגיבו לכך? היא מחקה גוגל 100,000 ביקורות כאלו, בטענה שאלו שהביקורות אינן כנות. כמובן שזה התסיס עוד יותר את הרשתות סביב ההבנה שהמשחק הוא משחק מכור, החוקים ניתנים לשינוי בכל רגע נתון וכמובן שאם מניפולציה על השווקים מגיעה מהצד הנכון אז היא לגיטימית.

איך כל זה קשור למטבעות דיגיטלים וביזור? קהילת הביטקוין הבינלאומית יצאה במסר כמעט אחיד נגד הצנזורה, מובילי דעת קהל רבים הביעו דעתם בעד החשיבות של ביזור הכוח במערכת הפיננסית, אחד מהם הוא דן הלד (Dan Held), בכיר בבורסת קראקן (Kraken), שצייץ על כך שהפעולות הללו מייצגות מרד נגד הגופים המוסדיים, הבנקים והממשלות ועל מגדל הקלפים שהם מנהלים. משום שזה בדיוק מה שהרעיון מאחורי הביטקוין מייצג, אין צנזורה, אין פוליטיקה, ובטח שאין יכולת להחליט מה מותר לקנות עם הכסף שלנו ומה אסור.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook