פאי נטוורק

פאי נטוורק – כל הנורות האדומים

במהלך שנת 2008, פורסם "הנייר הלבן" של הביטקוין, מסמך זה תיאר בתשעה עמודים קצרים את הביטקוין כמערכת שיתופית לכסף אלקטרוני. אז, מחיר המטבע היה שווה סנטים בלבד, בתחילת 2021 עמד על כמעט 30 אלף דולרים למטבע בודד. הדבר הזה הביא הרבה מאוד אנשים לאורך הדבר לתהות מתי נכון לרכוש ביטקוין כדי לעשות עליו "סיבוב" משמעותי, או אפילו לתהות לעצמם האם זה כבר מאוחר מדי ובעצם עדיף להתחיל לחפש מטבע אחר, בין אם מדובר על מטבעות מוכרים יותר, כמו איתריום, או אלו המוכרים פחות.

 

כאן נסקור פרויקט בשם פאי נטוורק – Pi Network

 

 

מי סיפר לכם על פאי?

 

עצמו עיניים, נשמו עמוק ונסו לחשוב, איפה נתקלתי במטבע לראשונה? האם זה דרך פרסום על כל הטוב שהמטבע עושה לעולם? או האם אדם או חברה שאתם סומכים עליהם סיפרו לכם על כך?

לפני שנדבר על הפרויקט עצמו, קחו שנייה לחשוב איפה נתקלתם לראשונה בשם פאי נטוורק, סיכוי סביר שזה דרך פוסט פייסבוק שנכתב (הועתק והודבק) על ידי אדם שהקשר שלו למטבעות דיגיטליים הוא מקרי, אבל פתאום אחרי ששמע על פאי הוא נהיה למומחה למטבעות. מעבר לכך, כל אחד ממפרסמי פאי הוא גם אפיליאטור – אדם שמקבל הטבות בעבור כל אדם שנרשם דרכם. אז באותו הפוסט כנראה שפגשתם מספר דברים על פאי, כאן נסקור את חלקם.

תבדקו בעצמכם – תלכו רגע ל-Youtube, תחפשו את המושג "פאי נטוורק" ותבדקו! אלו ערוצים שמקדמים את המטבע למרות שכמעט ולא עוסקים במטבעות דיגיטליים, ושם הם בעיקר מדברים על איך מקבלים פאי בחינם ועל כמה פאי זו עסקה שווה (בעיקר להם).

החלק הכי יפה? חלקם הגדול בכלל לא טרח להכנס לאתר של פאי. ניתן לזהות את זה משום שהם מעבירים מסרים שונים ממה שאליו התכוון המשורר.

 

מה זה פאי נטוורק ולמה הוא נוצר?

 

על פי האתר הרשמי של פאי, הפרויקט נולד מתוך המשימה לבנות מטבע דיגיטלי וממשק לחוזים חכמים שמופעלים על ידי אנשים נורמטיביים (everyday people). החזון של הצוות הוא לייצר שוק גלובלי ומקיף שיתנהל בצורת עמית לעמית (מבלי גוף ריכוזי). השוק יתבסס על מטבע פאי, המטבע הדיגיטלי בשימוש הרחב ביותר בעולם.

 

לטענתם, ניתן לכרות או להרוויח פאי על ידי סיוע לאבטח ולהגדיל את אפקט הרשת של המטבע. בזמן שמטבעות אחרים (ביטקוין) הם אינם נגישים לאנשים "רגילים", פאי שם את הכוח של מטבעות דיגיטליים בכף ידם של האנשים הפשוטים. 

 

פאי נטוורק נוצר בעבור "אנשים רגילים"

 

המושג "אנשים רגילים" חוזר על עצמו כמה וכמה פעמים באתר של פאי. הם טוענים שהשימוש במטבעות דיגיטליים הוא אינו פשוט לאנשי "היום-יום". מהטיעון הזה ניתן להסיק שהשימוש בביטקוין הוא משהו ששמור ליחידי סגולה ואינו נגיש לאנשים "פשוטים". שזו כמובן טענה מעורפלת וחסרת בסיס. ביטקוין הוא פשוט מאוד לשימוש וכל מטבע מתחלק ל-100 מיליון יחידות (סאטושים), כך שניתן לרכוש ביטקוין בכל סכום ולהעביר אותו בקלות וביעילות (כתלות באופן רכישת הביטקוין).

 

השימוש בביטקוין נעשה על ידי כל מיני קבוצות, אם נצלול פנימה ונבחן מה פלח הגילים הנפוץ בקרב משתמשי הביטקוין, נגלה שחלק גדול מהם (מעל 40%) הוא בקרב בני 25 עד 34, וחלק נוסף של 16% הוא בקרב בני 18 עד 24, משמע מעל 55% נעשה על ידי צעירים בני 18 עד 34. לא השתכנעתם? מה הקשר לגיל המשתמשים? על פי נתונים של הפדרל ריזרב (הבנק הפדרלי של ארה"ב), חציון שווי הנכסים של אותן קבוצות הגיל הינו הנמוך ביותר. נסדר רגע במשפט אחד, קבוצות הגילים בעלות שווי הנכסים הנמוך ביותר בארה"ב הן אלו שמהוות הנתח הגדול ביותר מתוך קהילת הביטקוין.

 

הדובדבן שבקצפת? איפה בעולם מראים הכי הרבה עניין בביטקוין? האם מדובר בערים מפותחות כמו ניו-יורק, פריז, לונדון, או אולי סינגפור? לא, מדובר בניגריה. על פי סטטיסטיקות של Google Trends, במהלך 12 החודשים האחרונים, ואפילו גם ביחס לחמשת השנים האחרונות, האיזור שמראה הכי הרבה עניין ומחפש את המושג ביטקוין הכי הרבה בעולם הוא ניגריה, אחריו דרום אפריקה, וגאנה, כולן מדינות עולם שלישי.

 

אוכלוסייה ביטקוין

אז סיכמנו? האנשים שמביעים עניין בביטקוין הם אלו החיים במדינות עולם שלישי וגם אלו השייכים לקבוצות בעלות הנכסים בשווי הנמוך ביותר, "אנשים רגילים".

 

"גם ביטקוין היה חינמי כשהוא נוצר"

 

אחת הטענות של משתמשי פאי היא שהכרייה של ביטקוין היא הליך הדורש משאבים (=כסף). כלומר, בשביל לקבל ביטקוין בדרך אינה רכישה של המטבע נצטרך לשלם עבורו (כמו על כל מוצר עם ערך רב).

 

לעומת הביטקוין, פאי מתיימר להיות מטבע שניתן לקבל בחינם (בהליך שנקרא גם הוא כרייה למרות שהוא כלל לא עובד על אותם העקרונות של כריית מטבעות). כל אחד עם פלאפון נייד וגישה לאינטרנט יוכל להתקין את האפליקציה ופשוט לקבל מטבעות.

  • כמה הם שווים? כמה שיהיו מוכנים לשלם עבורם, כמה אתם הייתם מוכנים לשלם עבור משהו שכולם מקבלים בחינם?
  • איפה שומרים את המטבעות? אבטחת מטבעות דיגיטליים עובדת על בסיס ארנק דיגיטלי עם מפתח ציבורי ופרטי, האם גם לפאי יש כזה? לא. ה"ארנק" של פאי הוא פשוט הפלאפון שלכם, הוא יהיה מחובר לחשבון פאי שלכם על בסיס מספר הפלאפון או חשבון הפייסבוק שלכם.

 

ומה היה עם הביטקוין כאשר הוא נוצר, גם הוא היה בחינם? הוא מעולם לא היה חינמי. ערכו אולי היה נמוך, אבל מאז ומעולם נדרשו משאבים בדרך להשיג ביטקוין.

 

"בוודאי שפאי נטוורק הוא פרוייקט אמין, הוא נוצר על ידי בוגרי סטנפורד"

 

כמובן שאין כוונה לפגוע בשמם הטוב של האנשים העומדים מאחורי פאי נטוורק, אך אין באמת קשר בין השלמת תארים אקדמיים לבין יושרה, אף אחד לא מבצע מבחני הגינות ויושרה בעת קבלה לאקדמיה. הרי גם לאחד הרוצחים הסדרתיים המפורסמים בהיסטוריה היה תואר בפסיכולוגיה (אף סיים בהצטיינות) והוא נתפס בעודו לומד לתואר נוסף במשפטים.

 

שוב, אין כוונה להשוות בעלי תארים אקדמאיים לפושעים, אבל גם אין להניח בצורה אוטומטית שהם בהכח הגונים יותר.

 

"הכי גרוע שיכול לקרות זה שבזבזתי 5 שניות בכל יום"

 

באתר הרשמי של פאי ניתן למצוא את מדיניות הפרטיות של הפרוייקט, שם מפורטת רשימה ארוכה של המידע אותו המשתמשים נדרשים לתת בתמורה לשימוש באפליקציה, מעבר לכך שהרשימה ארוכה מאוד, פאי גם מסבירים על השותפים למידע שאותו מסרתם לידם.

זאת אומרת, שלא רק שהאפליקציה תאגור מידע נרחב אודותיכם, אלא היא גם רשאית לשתף עם כלל השותפים שלה, היום או בעתיד.

"אז מה? כולם כבר יודעים עלי הכל" – שיתוף ומכירה של מידע אודות המשתמשים הן שתיהן עבירות בחומרה קשה מאוד, רק בשנה שעברה חברת Zoom נתבעה על כך שלכאורה שיתפה מידע אודות הלקוחות שלה, בין היתר לפייסבוק. מידע אודות משתמשים הוא מוצר יקר ערך לחברות שונות, מפרסמים וגופים שונים. לפי ה-Play Store של Google, לאפליקציה יש מעל 10 מיליון הורדות, וזה בלי משתמשי ה-IOS. משמע לחברה יש כבר מאגר נתונים די גדול, בקנה מידה בינלאומי.

הגיע הזמן להיות קצת סקפטיים ולקחת בעירבון מוגבל כל הצעה מפתה, כי בסקה שביצעם עם פאי, אולי קיבלתם קצת פאי, אבל הם קיבלו די הרבה בתמורה.

"לא יכול להיות, הרי זו אלפיקציה שנמצאת בחנות האפליקציות של גוגל, לכן היא חייבת להיות מאובטחת" – לא. סוגיית אפליקציות מזוייפות או זדוניות בחנות האפליקציות היא סוגייה מורכבת ו-Google מודעת אליה כבר זמן מה (כבר בשנת 2017 Google הסירה כ-700 אלף אפליקציות מהחנות שלה, בין אם כי היו זדוניות ובין אם היו כאלו שלא עמדו בתנאי השימוש של החברה). החברה עושה מאמצים רבים בשביל להלחם בתופעה, אך עוד לא סיימה את עבודה ולכן אין לקחת כמובן מאליו כל אפליקציה שנמצאת בחנות האפליקציות.

 

פאי נטוורק

 

אילו עוד סוגיות יש סביב פאי?

  • קוד סגור – כל מה שקורה או לא קורה סביב פאי הוא חסוי, הקוד אינו חשוף לציבור הרחב ולכן אי אפשר לאמת את הנאמר על ידי החברה, או בכלל לבקר את הפרוייקט.
  • כמות מטבעות בלתי מוגבלת – אין הגדרה לכמות המטבעות שיהיו אי פעם בשוק ולכן קיימת סכנה לאינפלציה בשוק "פאי".

 

לסיכום, רוב האנשים פספסו לכאורה את העליות החדות במחיר הביטקוין בתחילת דרכו, ואין ספק שלרכוש היום ביטקוין שלם זה לא אירוע של מה בכך, אבל נדרש תמיד לשים לב לחדשנות והפתרון שהפרוייקט מביא. בביטקוין זה היה ויהיה צמצום הכח של הממשלות על הכלכלה, ולכן הביקוש למטבע אדיר. בפאי? פאי נטוורק הוא פרוייקט שמבוסס תאוות בצע. המשווקים שלו פונים לרגש שקל לנגן עליו וממנו מנסים גם המשווקים להרוויח קצת יותר פאי.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook