מיסוי ביטקוין

מס על ביטקוין: איך עושים את זה נכון?

זה אמנם לקח הרבה זמן, אבל היום כולם מבינים שהמיסים על הביטקוין הם חלק בלתי נפרד מכל מכירה ושצריך לדעת לעשות את זה נכון. גם למביני הביטקוין המומחים ביותר המיסים הם תחום סבוך, ולכן חשוב מאוד להכיר את החוקים, להתנהל נכון, ולהתחשב גם בשיקול המס כאשר מתכננים  את הפעילות במטבעות דיגיטליים.

נתחיל מהבסיס בישראל מטבעות דיגיטליים דוגמת ביטקוין ואחרים נחשבים לנכס ולא למטבע. מאחר שהם נכס, על כל מימוש או מכירה משלמים מס רווח הון בשיעור של 25%. מכירה ומימוש הכוונה היא שתשלמו מס על כל מכירה של ביטקוין לפיאט, וגם על כל החלפת מטבע דיגיטלי אחד במטבע דיגיטלי אחר.

 

למה משלמים מס על החלפת מטבעות?

רשות המיסים רואה בהחלפת מטבעות שתי פעולות. פעולה של מכירת המטבע הראשון עליה משלמים מס, ופעולה של רכישה של המטבע אליו החלפנו. ולכן, גם אם לא המרנו לפיאט, ואין לנו מספיק פיאט בעובר ושב שלנו כדי לשלם מיסים, חשבון המס שלנו גדל בכל החלפת מטבעות שכזו וצריך לקחת את זה בחשבון ולתכנן את זה נכון.

 

איך מחשבים מס על רווח הון?

בשביל זה אנחנו צריכים להבין כמה מושגים פשוטים:

  • עלות – הסכום בשקלים אותו שילמתם על רכישת המטבעות.
  • הכנסה – הסכום בשקלים שקיבלתם כשמכרתם את המטבעות.

*במקרה של החלפת מטבעות – הכנסה היא הסכום אותו הייתם מקבלים בשקלים אם הייתם מוכרים את המטבע הראשון (שזהו גם הסכום שבו קניתם את המטבע השני למעשה).

אם ניקח את ההכנסה שקיבלנו בשקלים במכירה, פחות העלות ששילמנו ברכישה, פחות העמלות ששילמנו – נקבל את רווח ההון, ממנו נשלם 25 אחוז מס.

לדוגמה: קניתי ביטקוין ב-100 ש"ח, מכרתי ב-1,000 ש"ח ושילמתי 50 ש"ח עמלות. רווח ההון שלי יהיה 850 ש"ח (850=1,000-100-50).

המס שאצטרך לשלם יהיה 212.5 ש"ח (850*25% = 212.585).

אם הבנתם את זה, אז השאלה הבאה שבאופן טבעי נשאלת היא: אבל קניתי מטבעות במספר הזדמנויות ואף ביצעתי החלפות בין מטבעות, איזה עלות שייכת לאיזו הכנסה? או במילים אחרות, איך אני יודע בכמה קניתי את מה שאני מוכר?

התשובה לשאלה הזו היא הדרך היחידה לחסוך מס על פעילות בקריפטו ולתכנן מס מראש על הפעילות.

ברשות המיסים מכירים בשתי שיטות לחבר בין הקריפטו שקנינו (עלות) לקריפטו שמכרנו (הכנסה): FIFO  וזיהוי ספציפי

FIFO – First In First Out: העלות של ביטקוין הראשון שקנינו תשויך להכנסה מהביטקוין הראשון שמכרנו וכך הלאה. בשיטה הזו, בגלל ששוק הביטקוין הוא באופן כללי עולה, בדרך כלל, ככל שקנינו את הביטקוין בשנה יותר מוקדמת נשלם יותר מס.

זיהוי ספציפי – הבלוקצ'יין מאפשר להבחין בין מטבעות שונים ולזהות מתי נרכש כל ביטקוין שנמכר. באופן כזה ניתן לחבר בין ההכנסה האמיתית של הביטקוין שנמכר לעלות האמיתית של הרכישה. בשיטה הזו, תלוי במקרה ובאופי הפעילות, אפשר לחסוך מס, ולפעמים אפילו עד 70 אחוז.

האתגר בשיטה הזו, שבגלל שהביטקוין מתפצל להרבה חלקיקים, יש צורך לעקוב אחריהם ממועד הרכישה עד למועד המכירות של כל חלקיק ביטקוין. המעקב הזה הוא מורכב ויש צורך להיעזר בטכנולוגיה מהימנה שעושה את החישוב באופן מדויק.

 

 

עכשיו, אחרי שהבנו איך מחשבים מס, הנה כמה טיפים חשובים לחישוב ודיווח:

לפני שמתחילים לחשב/ לדווח/ להתייעץ, קחו את הזמן ותאספו את כל החומר

  • כל כתובות הבלוקצ'יין של הרכישות ושל המכירות מכל המטבעות שיש לכם.
  • כל הקבצים מכל זירות המסחר בהם פעלתם, כולל כל הפעילות לכל השנים הרלוונטיות: מסחר, משיכות, והפקדות.
  • כל תקשורת שיש לכם עם רשות המיסים: מכתבים, דוחות, מיילים וכו'.

תתכנו את המס

כמו שלא רוכשים ביטקוין בלי לבדוק זירות וארנקים, לא כדאי לפעול בלי לתכנן את השלכות המס מראש מכיוון שלא ניתן לשנות את המציאות בדיעבד.

  • החלפת אלטים גורמת לתשלום מס גבוה – תפרידו פעילות לפי מטבעות.

קניתם ביטקוין? רוצים למכור לפיאט? אין בעיה, תכניסו רק את הביטקוין לזירה/ חלפן, ותמכרו לפיאט. רוצים לקנות איתריום? למה לשלם בביטקוין? לא חבל על המס? תעשו הפקדה נפרדת של שקלים לזירה/ חלפן ותקנו איתריום. אם תקפידו לא לערבב מטבעות, לא תשלמו מס על החלפת מטבעות. יש להקפיד לתעד ולשמור כל מכירה ורכישה. מומלץ לקנות ולמכור רק בגופים מוכרים ומוסדרים.

  • לפני שמוכרים ביטקוין כדאי לבדוק איזה ביטקוין כדאי למכור משיקולי חיסכון מס. אם אפשר, לבחור את הביטקוין "הכי יקר בארנק שלכם" זה ששילמתם עבורו הכי הרבה.

היוועצו באנשי מקצוע – לא מומלץ להגיש דוחות לרשות המיסים בלי להתייעץ עם אנשי מקצוע. אתם עלולים למצוא את עצמכם במצב שאת הכסף שחסכתם על ייעוץ וייצוג שילמתם פי כמה על מיסים.

מיסים ביטקוין

 

ותמיד תזכרו את דבריו של אחד מהאבות המייסדים של ארה"ב, בנג'מין פרנקלין: בחיים שום דבר לא בטוח חוץ ממוות ומיסים.

מיסים לא נעלמים אז לא משנה כמה זה לא מהנה להתעסק בהם, לא כדאי להזניח אותם.

בהצלחה!

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook