ארנק ביטקוין

ארנק ביטקוין – איך נכון לשמור על המטבעות שלכם?

על מנת להחזיק ביטקוין בצורה מאובטחת יש לפתוח ארנק. שכן ישנם סוגים שונים של ארנקים וחשוב מאוד להכיר את ההבדלים!

 

 

אחרי שרכשנו ביטקוין, איפה שמים את המטבעות?

המושג ארנק בהקשר של מטבעות דיגיטליים עשוי להיות מעט מבלבל שכן ישנם סוגים שונים של ארנקים: ארנקי נייר, ארנקים לטלפון, למחשב וארנקי חומרה. כמו כן, ישנן חברות ארנק רבות, וארנקים שונים עובדים באופן שונה ולכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. במדריך זה נסקור את העקרונות הבסיסיים שיש להכיר בבואכם לפתוח ארנק כמו גם את הסיכונים הכרוכים בעובדה שאתם אלו המחזיקים את הכסף שלכם. החוק החשוב ביותר במדריך זה יהיה "אם אתם לא שולטים במפתח הפרטי שלכם, אין לכם ביטקוין". על מפתחות פרטיים וציבוריים תוכלו להרחיב פה. חוק ברזל נוסף הוא שבבואכם לבחור ארנק יש לוודא שמדובר בארנק ותיק שצבר תגובות חיוביות בקרב קהילת המשתמשים ושהוא כתוב בקוד פתוח כך שלא יצפו לנו הפתעות לא נעימות בהמשך.

למטבעות שונים יש ארנקים שונים וישנם ארנקים המותאמים למספר מטבעות רב. כהרגלנו בקודש אנחנו נסקור ארנקים מומלצים לביטקוין מתוך אמונה שלפני שאתם ניגשים להתעסק עם מטבעות נוספים יש ללמוד תחילה להתעסק עם ביטקוין.

 

ארנקי נייר

ארנק נייר הוא למעשה ארנק קר שמעולם לא היה במגע עם האינטרנט, זאת בהנחה וייצרתם את ארנק הנייר בצורה מאובטחת. היתרון של ארנק נייר הוא בכך שהוא זול, קל להכנה וקל לאחסון. אולם, ישנם סיכונים הכרוכים בארנק נייר שכן צריך לדעת לייצר את הארנק באופן מאובטח על מחשב שאין בו נוזקות, אתגר לא טירוויאלי בימי האינטרנט העליזים. ההמלצה שלנו היא להימנע מהכנת ארנק נייר, אלא אם אתם ממש יודעים מה אתם עושים.

 

ארנק לטלפון

קיימים הרבה ארנקים לטלפון. ארנק לטלפון הוא למעשה אפליקציה שניתן להוריד לטלפון והוא מאחסן עבורכם את המפתח הפרטי במכשיר כך שניתן להשתמש בו כארנק חם, כלומר ארנק המחובר לרשת ומאפשר לקבל ולשלוח ביטקוין דרך האפליקציה. כאמור, ארנקים שונים עובדים באופן שונה ולפני שבוחרים ארנק יש לוודא שמדובר בארנק קוד פתוח בעל רזומה מכובד. מרבית הארנקים יספקו לכם מפתח פרטי בצורה של סיד, כלומר 12 או 24 מילים שעליכם לשמור כגיבוי למקרה של אובדן הטלפון או כל תקלה אחרת שעלולה לצוץ בדרך. המילים האלו הם למעשה הגישה שלכם לכסף ומי שמחזיק בהם יכול לגשת לכסף בכל עת ללא תלות במכשיר הטלפון. לכן, את המילים יש לאחסן במספר עותקים בצורה מאובטחת שלא תאפשר לאף אחד לשים עליהם יד. מבין מבחר הארנקים הגדול הקיים בחנויות האפליקציות השונות אנו ממליצים על ארנק בלו וולט שצבר רזומה טוב בקהילה, הוא בעל ממשק פשוט ונוח ונחשב מאובטח עבור סכומים לשימוש שוטף.

 

ארנק למחשב

כמו ארנקים לטלפון, גם הארנקים למחשב הם למעשה תוכנה המותקנת על גבי המחשב ומשמשת כארנק חם לקבלה ושליחה של מטבעות ברשת. כמו כן, ארנקים אלו נחשבים מאובטחים באופן יחסי כארנקים לשימוש שוטף ולא מומלץ להחזיק בהם סכומים גדולים שמיועדים כחסכון לטווח ארוך. ישנם מספר חברות המספקות שירותי ארנק למחשב, אבל ההמלצה הגורפת שלנו היא על ארנק אלקטרום הוותיק (שקיים גם בגרסה לאנדרואיד בטלפון) שמספק אמינות ויודע להתממשק לשירותים רבים נוספים עליהם נרחיב בהמשך.

 

ארנק חומרה

ללא ספק ארנק חומרה הוא האפשרות המומלצת ביותר עבור רוב המשתמשים. אומנם הוא דורש השקעה קטנה כי בכל זאת מדובר בחומרה ייעודית המפותחת לצד תוכנה שמתעדכנת כל הזמן, אבל ארנק החומרה מספק למשתמש את האבטחה הגבוהה ביותר עבור סכומים קצת יותר רציניים. ארנק החומרה הוא למעשה מכשיר קטן המחזיק עבורכם את המפתח הפרטי והוא משמש כמאין ארנק חם שמאפשר שליחה וקבלת כספים, אבל במערכת הפעלה נפרדת. המשמעות היא שגם אם קיימות נוזקות על המחשב שלכם או על הטלפון השימוש בארנק חומרה עוקף את הסיכונים הכרוכים בשימוש במכשירים אלו ומספק לפיכך אבטחה ברמה גובהה יותר. קיימים מספר ארנקי חומרה בולטים בשוק, המפורסמים ביותר הם טרזור, לדג'ר וביטבוקס.

 

קסטודיאן

שירותי קסטודיאן הם למעשה שירותי צד שלישי המחזיקים את המטבעות עבורכם. יש לציין שאחד היתרונות של ביטקוין הוא חוסר התלות בשירותים של צד שלישי. אם זאת, כאשר אנחנו מחזיקים סכומים גדולים מאוד לחלקנו קשה לסמוך על עצמנו ואולי נבחר לחלק את הוננו בין אפשרויות שונות ולא נשמור את כל הביטקוין בארנק אחד. ישנן מספר חברות המציעות שירותים כגון אלו בינהן ישנן חברות שאף מגדילות לעשות ומספקות ביטוח עבור המטבעות עליהן הן שומרות. לרוב שירותים אלו עולים כסף ומכוונים עבור משתמשים גדולים יותר שמחזיקים סכומי כסף נכבדים או עבור מוסדיים קרנות גידור וכ"ב. אם זאת חשוב להכיר את האפשרות הזו ויש להבחין בין מספר שירותים שונים במסגרת זו. ביטגו הוותיקה שפועלת בתחום משנת 2013. ביטגו מאפשרת ללקוחותיה לאחסן ביטקוין בשני אופנים מרכזיים האחד הוא אחסון מלא של המטבעות בחברה והשני הוא אחסון משותף של הלקוח והחברה באמצעות טכנולוגיה הנקראת מולטיסיג.

 

מוליטיסיג

מושג המתייחס למתן מספר מפתחות פרטיים לאותו האחסון. כאשר מאפשרים אפשרות זו, נדרשת מעל חתימה אחת לטובת אישור העברת כספים. לחלוקת מספר מפתחות פרטיים לאחסון בודד ישנם מספר שימושים, רובם למטרת הימנעות מנקודת כשל בודדת באבטחת הארנק, או לטובת חלוקת אחריות על אחסון משותף של ביטקוין.

 

לייטנינג

בנוסף לאפשרויות השונות שהוצגו במדריך זה ניתן לציין גם ארנקי לייטנינג. לייטנינג היא טכנולוגיה חדישה המאפשרת להעביר ביטקוין במהירות ובעמלה אפסית. על מנת ללמוד על הטכנולוגיה באופן מעמיק ניתן להיכנס למאמר זה. בקצרה ניתן לומר שלייטנינג מאפשר העברה מאובטחת יחסית לשימוש יומיומי ולפעולות קטנות במטרה שלא להעמיס על רשת הביטקוין. אישור העברה מתקבל במהירות הברק (ומכאן שמו) ועמלות העברה אפסיות עד לא קיימות כלל. לייטנינג היא טכנולוגיה חדשה יחסית והשימוש בארנקי לייטנינג עדיין בחיתוליו. אנחנו לא ממליצים להשתמש בטכנולוגיה עם סכומים גדולים, אבל כן מעודדים לימוד ושימוש עבור אלו מכם שמעוניינים לשלם בביטקוין באופן שוטף (לקנות כובע בשגרירות הביטקוין לדוגמא).

 

בנוסף, מצורף קובץ השוואה של ארנקי ביטקוין שונים, בקובץ ניתן לראות רשימה של ארנקים נבחרים בחלוקה לתכונות ותוכנת ההפעלה שלהם, הקובץ הוכן על ידי אור ואיתי ויינברגר, ה-Brute Brothers.

 

לבסוף, קיימים סוגים שונים של ארנקי ביטקוין ויש להתייחס בכובד ראש לבחירת הארנק בו תפקידו את הסאטושים היקרים שלכם. ולכן, בחירת הארנק הנכון עבורכם זה אירוע שנכון לבצע טרם רכישת ביטקוין.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook