ביטקוין מטבע רשמי

כיצד אל סלוודור הפכה למרכז העניינים בקהילת הביטקוין הבינלאומית

א' בתשרי תשפ"ב לא יזכר רק בתור ראש השנה 2021, אלא גם בתור היום בו מדינה אימצה את ביטקוין בתור הילך חוקי

 

השתלשלות האירועים של ביטקוין ואל סלוודור

 

לפני כשלושה חודשים כל הסיפור התחיל, כשנשיא אל סלוודור הכריז שיעלה הצעת חוק שתהפוך את המידנה לראשונה בעולם שתתייחס לביטקוין בתור אמצעי תשלום באופן רשמי, על כך הוא הודיע בשידור חי בכנס הביטקוין הגדול בעולם שנערך במיאמי, בנוסף הסביר על שותפות על חברת Strike לבניית ארנק ביטקוין ייעודי (מיד אחר כך, בסוג של צירוף מקרים קוסמי, חשבונות הטוויטר של הנשיא, וגם של מנכ"ל Strike נחסמו).

 

באותו החודש, היה שיח די אקטיבי סביב צריכת האנרגיה שנגרמת מכריית ביטקוין, בין אם אילון מאסק שיצא נגד צריכת האנרגיה בביטקוין והודיע על הפסקת קבלת תשלום בביטקוין בחברת טסלה, מועצת הכרייה שקמה במטרה לקדם שקיפות ומידע חינוכי בנושא כריית ביטקוין, ובשלב מסוים אפילו האפיפיור צייץ נגד השימוש בטכנולוגיות מזהמות.

ראה נשיא אל סלוודור את הביקוש, והנחה את נשיא חברת האנרגיה הגאותרמית LaGeo (אנרגית חום מתוך כדור הארץ) לתכנן ולהציע לכורי ביטקוין לכרות היישר מהרי הגעש של אל סלוודור. מאז, טוויטר מלא בתיוגים של "ביטקוין" ו"הר געש" 🌋.

 

למהלך של אימוץ הביטקוין כהילך חוקי יש לא מעט מתנגדים, וחלקם משמעותיים מאוד.

הראשון היה הבנק העולמי שסירב לסייע למדינה באימוץ הביטקוין: "אמנם הממשלה (אל סלוודור) פנתה אלינו לסיוע עם ביטקוין, זה לא משהו שהבנק יכול לתמוך בו בהינתן הבעייתיות הסביבתית ובנושא השקיפות".

השני, היה קצת יותר נוקשה, קרן המטבע הבינלאומית שהזהירה נגד המהלך של אל סלוודור בטענה שהאימוץ הרחב של מטבעות קריפטו מאיימים על "היציבות המאקרו-כלכלית", ואף עשויות לפגוע ביושרה הכלכלית דרך ביצוע פעולות לא חוקיות עם מטבעות הקריפטו.

קהילת הביטקוין העולמית לא נשארה חייבת ופרסמה תגובות, יותר נכון הגיבו בשלל ממים, כמו שהקהילה הבינלאומית יודעת.

 

אל סלוודור ביטקוין

 

אחרי כל העניינים שקרו ברמת המאקרו, מכאן בטח תשאלו מה יעשה האזרח הפשוט, זה שאין לו מושג מה זה ביטקוין.

אל דאגה, נשיא אל סלוודור דאג גם לחלק הזה, בסוף יוני עמד על בימה והסביר כיצד מערכת התשלומים עובדת (בין מיגל וסטיב, ממש כמו בוב ואליס), ובין היתר הסביר שכל אזרח שישתמש בארנק הייעודי של המדינה יזכה בביטקוין בשווי 30$.

 

אחרי שהסביר לאזרחי המדינה על ביטקוין, יצא בהודעה על פריסת כספומטים חדשים ברחבי המדינה, 1,500 מהם ליתר דיוק.

נקודה שחשוב לציין בהקשר הזה היא שהוא מחלק ביטקוין מכסף שהוא כלל לא יכול להדפיס, מה שמראה על רמת אמון מסוימת.

 

 

אין ספק שהעניין עורר תשומת לב ממקומות שונים, בין אם ממדינות שכנות לאל סלוודור, כמו פרגוואי, שם עלתה גם כן הצעה בנושא הרגולציה סביב הבעלות והכרייה של מטבעות דיגיטליים.

מעבר לזה, נשיא אל סלוודור וסיפורים שונים במדינה סביב השימושים בחיי היום-יום בביטקוין הופכים לויראלים בטוויטר, כמו המוכרת הזו שהחלה לקבל תשלום בביטקוין.

 

לקראת היום הגדול, ה-7/9/21, התפרסם אירוע משמעותי נוסף מצד הקהילה הבינלאומית, רכישה המונית של ביטקוין בשווי 30$ ביום בו החוק יכנס לתוקפו. משתמשי פלטפורמות טוויטר, ורדיט יצאו בקמפיינים לרכישת ביטקוין מתואמת של ביטקוין במטרה להביע תמיכה במדינה החלוצה. זאת בנוסף לקרן שהוקמה על ידי המדינה בשווי 150 מיליון דולר, שמטרתה גיבוי המרות ביטקוין לדולר אמריקאי.

 

כעת שהיום הגדול הגיע, עיניים רבות נשואות כלפי המדינה, איך תפעל וכיצד המהלך ירשם בדפי ההיסטוריה, כהצלחה מסחררת או ככשלון חרוץ. במקביל, הודיע נשיא אל סלוודור הודיע שהמדינה רכשה 200 ביטקוין, וסה"כ מחזיקה 400, ואף ציין שבהמשך תקנה הרבה יותר.

למרות זאת, נראה שחששות עולים מצד חלק מאזרחי המדינה. חששות סביב התנודתיות של המטבע, השימוש בו או הרגולציה וסיכונים הכלכליים שונים.

 

ומה הלאה? מכאן אפשר רק לשער.

למדינה מאפיינים כלכליים שונים שמציבים אותה בנקודה בה ביטקוין עשוי להשפיע עליה מאוד, לטובה או לרעה. אל סלוודור היא כלכלה שבנויה בחלק לא מבוטל על מזומן, לכ-70% מהאזרחים אין חשבון בנק או כרטיסי אשראי, ומעל 20% מהתמ"ג של המדינה מגיע מהעברות כספים בינלואמיות (Remittances), שני תחומים שביטקוין עשוי להשפיע בהם מאוד.

 

אז? נחכה ונראה.

 

מצד אחד, עומדים אלו שמסתכלים על אל סלוודור כראשונה בשרשרת דומינו ארוכה. הרי ברור שמהפכה בקנה כה משמעותית לא יכולה להתחיל במעצמה בינלאומית גדולה וחייבת להתחיל בקטן, במדינה כמו אל סלוודור, ואם המקרה יצליח אז סיפור ההצלחה ימשוך אחריו מדינות נוספות לפעול בצורה דומה.

 

מנגד, חשוב לזכור שאכן מדובר במדינה קטנה, עם כמות אזרחים שקטנה מזו של מדינת ישראל, מדינה שאין לה מטבע משל עצמה ובאופן כללי מדובר על מדינה שכלכלתה מדורגת נמוך ביחס לעולם ומסתמכת בעיקרה על נותני שירותים.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook