שער הביטקוין אל מול שער האיתריום

שער הביטקוין מול שער האיתריום

בשנת 2013 הושק מאמר המתאר את איתריום והפך לאחד המאמרים החשובים בעולם המטבעות הדיגיטליים. המאמר פורסם על ידי ויטאליק בוטריין, מתכנת צעיר שהיה אז בגיל הגיוס לצה"ל והיום הוא אחת הדמויות המשפיעות ביותר בעולם המטבעות הדיגיטְליים. ויטאליק היה, בין היתר, שותף להקמה של אתר החדשות הידוע Bitcoin Magazine. בשנת 2013 ויטאליק חיזק את הקשר למדינת ישראל והגיע לביקור בארץ הקודש כדי לבקש עצתם של צוות MasterCoin, פרויקט שקם כדי להציע אפשרויות פיננסיות חדשות שביטקוין לא אפשר בזמנו. בשנת 2014 נעשה גיוס כספים לטובת הפרויקט, וב-30 ביולי 2015 המטבע של הפרויקט יצא לאור תחת הסימול ETH. תחילה נסחר המטבע בשווי של שקלים בודדים, אבל במהרה הגיע לגבהים חדשים וכיום הוא עומד מעל  ארבעת אלפים ש"ח ושווי השוק הכולל שלו עומד על כ-13% לערך משוק המטבעות הדיגיטליים.

אז מה קרה בדרך והאם איתריום הוא הביטקוין הבא?

 

אז האם כדאי לקנות אתריום או ביטקוין? 

למרות שביטקוין ואיתריום הם המטבעות המרכזיים בשוק המטבעות הדיגיטליים, מדובר על טכנולוגיות שונות בתכלית וכל אחד מהם הגיע לעולם עם מטרות שונות. ביטקוין הגיע במטרה לאפשר העברת ערך בינלאומית באופן מבוזר ודיפלציוני, ככסף מבוזר השומר על ערכו. איתריום לעומת זאת מתיימרת להציע פלטפורמה מבוזרת לאפליקציות שונות באמצעות חוזים חכמים. אלגוריתם ממוחשב שמטרתו להוציא לפועל פעולות בהתאם לתנאים שהוגדרו מראש, ובכך לצמצם את הצורך במתווכים.

בשביל להבין מה קרה גרם לאיתריום להפוך למטבע מספר 2 בגודלו, נבחן מה קרה מאז השקתו. מלבד ויטאליק, למטבע רשימת מייסדים מכובדת שעזרה לו לקבל חשיפה גדולה, ביניהם נמנים אנשי מפתח נוספים כמו ג'וזף לובין, צ'ארלס הוסקינסון וגאווין ווד, דמויות פעילות בשוק עוד מראשיתו. 

 

פרויקט הדגל של אתריום, ה- DAO, היה פרויקט שחיפש להקים ארגון אוטונומי ובמסגרתו גויסו כ- 150 מיליון דולרים בשנת 2016. כחלק מהצלחת הגיוס הגדול גם מחיר האתר (ETH) מזנק  בצורה אסטרונומית, זינוק של כמעט פי בשווי תוך חמישה חודשים בלבד. אתריום שנסחר בעבור שלושה שקלים מזנק לכמעט 60 ש"ח. מאוחר יותר באותה נפרץ החוזה החכם של ה- DAO ונגנב ממנו כשליש מהסכום שגוייס, מה שהוביל לקרע בתוך קהילת אתריום ולבסוף אף לפיצול המטבע לשתי רשתות נפרדות, אחת שהחזירה את ההיסטוריה למצב טרום הגניבה (ETH) ואחת שהנציחה את הגניבה בטענה שלא כדאי לשנות את ההיסטוריה (ETC). אבל הדרמה האמיתית של אתריום (ETH) החלה בשנת 2017, עם הודעה על שיתוף פעולה של איתריום יחד עם חברות רבות לטובת יצירת "סוג חדש של מערכת מחשוב המבוססת על מטבעות דיגיטליים ברשת אתריום". בין החברות היה אפשר למצוא שמות כמו מיקרוסופט, וג'יי פי מורגן צ'ייס ועוד. הארגון החדש נועד במטרה לנצל את טכנולוגיית הבלוקצ'יין בתחומים נוספים, משום שאלו ראו בטכנולוגיה הזו עמוד השדרה של הביטקוין והמטבעות הדיגיטליים. במאמר מוסגר נזכיר את אחת החברות שלא הצטרפה לארגון הזה, הרי  היא IBM שהקימה ארגון משלה עם מטרה דומה, למצוא יישומים של טכנולוגיית הבלוקצ'יין בעולם האמיתי. ההייפ סביב טכנולוגית הבלוקצ'יין וההבטחות שהתעופפו אז באוויר הביאו את מחיר האיתריום מ-70 ש"ח במרץ 2017 למאות דולרים במהירות שיא. 

על רקע העליות האסטרונומיות במחיר אתריום, הפלטפורמה מייצרת סטנדרט (ERC20) המאפשר להנפיק על גביה מטבעות בקלות ובמהירות ותקופת ה- ICO (הנפקת מטבעות ראשונית) נפתחת בקול שאגה. המושג לקוח מהמושג IPO וההליך דומה היה להנפקת חברות באופן ציבורי. אבל, להבדיל מהנפקת חברה ציבורית הכפופה לרגולציה, תשקיף וכ"ב, חברות רבות ניסו לעשות מעקף ולגייס הון דרך הנפקת מטבעות דיגיטליים. הגיוסים הרבים שהתרחשו בשנת 2017 משכו תשומת לב ציבורית גדולה לתחום וזאת הביאה שחקנים חדשים וכסף חדש שנכנס למהירות והקפיץ את שווי השוק של המטבעות הדיגיטליים לגבהים חדשים שלא נראו עד אז. השיא הגיע בסוף 2017 כשמחיר הביטקוין הגיע להיסחר על 20 אלף דולרים ומחיר האיתריום הגיע ל- 1400 דולרים.  מאחר והנפקות המטבעות הללו לא התרחשו באופן מפוקח ומסודר, הם סיפקו אפשרויות שלא היו עד כה ומיזמים רבים ניצלו את העובדה הזו לטובת גיוסים שונים ולעיתים משונים, זאת בניגוד בכללים המקובלים בנוגע לגיוס מהציבור. 

 

מה שעולה צריך לרדת?

כמובן שעליות בסדר גודל כמו שנראו בשנת 2017 לא נעלמות מעיניו של אף אחד וזה כולל גם את הרגולטורים מסביב לעולם שבמהרה הגיעו לעשות סדר בשוק החדש. עד מהרה הובהר לציבור היזמים שהנפקות טוקנים סחירים ללא תשקיף וללא אישור היא למעשה הפרה של חוקי ניירות ערך. במקביל, תרמיות רבות שניצלו את רוח תאוות הבצע של התקופה החלו להיחשף לצד ההבטחות שנותרו ללא כיסוי, מה שהוביל לפגיע קשה באמון בקרב המשקיעים ולמפלה בערכם הנסחר של כל המטבעות ללא יוצא מהכלל. תחילת 2018 רשמה ירידות חדות מאוד במחיר המטבעות השונים וצבעה את שוק המטבעות הדיגיטליים באור שלילי בקרב הציבור הרחב שברובו לא הבין על מה היה הפיאסקו ולא ידע להבחין בין המטבעות השונים או להבדיל בין הטכנולוגיות השונות העומדות בבסיסם. לאורך 2018 מחיר המטבעות המשיך לרדת כשביטקוין הגיע עד איזור ה- 3000 דולרים ואיתריום נחתך אף בצורה משמעותית יותר והגיע להיסחר על כ- 150 דולרים.

 

החורף הגיע.

שנת 2018 תיזכר כשנת הרגולציה בשוק המטבעות שכן העליות דאשתקד הכריחו את הרגולטורים השונים מסביב לעולם לתת את דעתם בנושא ולפרסם את עמדותיהם. פרויקטים רבים נקנסו, נסגרו או שינו את אופי הפעולה שלהם וניסיות להנפיק מטבעות נוספים לא הצליחו להרים ראש באופן משמעותי. מחיר המטבעות נשאר נמוך יחסית לשיא והעניין הציבורי דעך בהתאמה. אבל, להבדיל מפרויקטים איזוטרים וריכוזיים, ביטקוין ואתריום המשיכו להתקדם בזירה הטכנולוגית ויזמים ומשקיעים רבים מסביב לעולם הבינו שאת הג'יני של המטבעות הדיגיטליים כבר אי אפשר להחזיר למנורת הקסמים. על רקע השקט היחסי של השנים 2018-19 נעשצה עבודת תשתית רבה הן בזירה הרגולטורית שפעלה להסדיר את התחום והן בזירה העסקית שפעלה על מנת להטמיע את המטבעות הדיגיטליים כחלק אינטגרלי בכלכלה תוך ניצול המאפיינים הייחודיים והחדשנות הגלומה בהם.

אתריום מתחדשת.

בסוף שנת 2020, הושקה רשת אתריום 2.0. לאורך השנים רשת איתריום עברה שינויים רבים במטרה להתמודד עם האתגרים שעמדו בפני הפרוטוקול.  השדרוג האחרון , אתריום 2.0 הבטיח למשתמשים יותר. יותר אמינות. יותר אבטחה. יותר אפשרויות ופחות זיהום סביבתי כחלק מהמעבר מכרייה (POW) לאלגוריתם הסכמה חדש (POS). ההבטחה המרכזית אולם היא הגדלת כמות הפעולות שניתן לבצע ברשת, במקום 15 לשנייה ברשת איתריום, לרבבות באמצעות רשת איתריום 2.0

כיצד ישפיע שדרוג הרשת על מחיר האתריום?

בהנחה שאתריום אכן תאפשר מספר פעולות גדול משמעותית, הרשת תוכל להתחרות עם פלטפורמות כמו Visa, מה שיכול לגרום לעלייה משמעותית בשימוש בפלטפורמה ומשם גם במחיר המטבע, משום שישנם לא מעט גופים מוסדיים וחברות ענק שמרגישות בנוח עם אתריום, עמידה בהבטחות ושימוש בקנה מידה גדול כנראה ימשוך תשומת לב.

מה יהיה בעתיד המטבע?

לאחרונה הודיעה קבוצת CME, בורסת הסחורות הגדולה בעולם, על כך שתאפשר מסחר בחוזים עתידיים באמצעות איתריום החל מה-8 בפברואר 2021. אלו חדשות גדולות עבור איתריום שהולך בעקבותיו של ביטקוין ומקבל לגיטמציה מהשוק המוסדי בארה"ב. אם אתריום ימשיך לצעוד בכיוון הזה ייתכן ונראה עלייה בנפח המסחר במטבע וייתכן שגם שיאים חדשים בערכו, זאת בהנחה כמובן שהטכנולוגיה תצליח לעמוד בהבטחותיה בטווח הארוך. במידה והטכנולוגיה לא תאפשר פעילות מאובטחת בקנה מידה מספק ייתכן ונראה את אתריום שוקית אל מצולות המטבעות הנשכחים. 

 

לסיכום, ביטקוין מכתיב את הטון של שוק המטבעות הדיגיטליים. כשביטקוין עולה המטבעות האלטרנטיביים עולים ולהיפך. אבל, חשוב לזכור שמדובר בשוק חדש הנמצא בשלבי התהוות ושמאוחרי המטבעות השונים עומדות טכנולוגיות שונות שבאות לשרת יישומים שונים ולכן הדינימיקה שבה ביטקוין סוחף את השוק אחריו, לא בטוח תישאר איתנו בטווח הארוך. בהחלט ייתכן שפרויקטים חדשים יצליחו להרים את ראשם ולהיכנס לשימוש כלכלי אמיתי שיאפשר להעריך אותם בצורה מהימנה יותר. כשזה יקרה אולי נדע לנתח איזה מטבע ינבא תשואה גבוהה יותר. עד אז מטבעות אלטרנטיביים ישארו בגדר ניסויים כלכליים הנגררים אחרי הניסוי הכלכלי הגדול ביותר כיום – ניסוי ושמו ביטקוין.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook