שער הביטקוין

שער הביטקוין – תנודתיות, סיכונים וקורונה

סקירה קצרה של היסטורית מחיר הביטקוין תראה ששער הביטקוין תנודתי מאוד אל מול שער הדולר או מטבעות מסורתיים אחרים. שער הביטקוין מבטא למעשה את היקף התופעה הנקראת ביטקוין ואת התשתית הכלכלית העומדת מאחוריו. אולם, על רקע העליות המטאוריות של ביטקוין לאורך שנות קיומו, ישנם קולות רבים הטוענים שדווקא בגלל התנודתיות של המטבע, הוא אינו יכול לשמש לייעודו המקורי ככסף מוזמן דיגיטלי המיועד לשימוש יומיומי ולכן מדובר בנכס ספקולטיבי שעתיד להתנפץ אל חופי המציאות שבה אין לו שימוש וערכו יצנח בהתאם.

 

אכן, השימוש היומיומי בביטקוין כאמצעי תשלום קטן מאוד ביחס לנפח העסקאות המתבצעות בשוק ועיקר השימוש בביטקוין נעשה כיום בזירות מסחר, מה שהופך אותו לכלי פיננסי בסיכון גבוה שכן מחירו עולה ויורד בחדות ולרובנו אין שום דרך לצפות מדוע או מתי זה יקרה או האם הוא יתייצב. שער הביטקוין משתנה מסיבות רבות, החל מפרסומים שונים בכלי התקשורת, דרך התפתחויות רגולטוריות, עסקיות או אחרות והוא יכול להשתנות גן ללא שום סיבה הנראית לעין המזוינת או הבלתי מזוינת.

 

הסיפור הזה חוזר על עצמו פעם אחר פעם, עלייה בשער הביטקוין גוררת סיקור תקשורתי שמייצר עניין בקרב משקיעים שמכניסים כסף בניסיון "לעשות קופה" וממריצים את העלייה עד לנקודה שבה היא נעצרת ומשם היא צונחת תוך כדי שהיא מנערת שחקנים חדשים עם ידיים חלשות שעוד לא מכירים את השוק. המופע הזה שחוזר על עצמו שוב ושוב אינו אופייני רק לביטקוין, אלא דפוס של פסיכולוגיית מסחר אנושית בסיסית. כאשר אנשים רואים הזדמנות להרוויח כסף קל הם ממהרים לתפוס אותה לפני שתיעלם וקונים מכל הבא ליד מתוך אמונה שיראו בכך רווח כלכלי. אבל, אמונה וקוץ בה. בשביל כסף קל צריך לעבוד קשה והאמונה ברווח תתחלף מהר מאוד באמונה בהפסד ברגע שמגיע התיקון והשוק נבצע באדום בוהק. כשם שעליות מושכות קונים, ירידות מושכות מוכרים. כאשר השוק מתחיל לרדת בחזרה למחיר ריאלי, קונים רבים נכנסים ללחץ ומוכרים מהר כדי לא להפסיד. דפוס זה הופך את ביטקוין לבועתי לפרקים.

 

ביטקוין החל להיסחר ב- 2010 בפחות מסנט אחד ועד מהרה הגיע לדולר שלם! משם עלה כמטאור ל-32 דולרים וירד בחזרה. כמובן שהשוק היה שונה בהרבה ממצבו כיום, אבל הפסיכולוגיה האנושית לא השתנתה עוד מימי אברהם אבינו ורבים מיהרו להפסיד את ביטקוין כבר מינן והתרחקו מלהשקיע בו. כאשר ביטקוין עלה מעל 100 דולרים בתחילת 2013 שוב נהרו רבים לבדוק הכצעקתה ויצרו ביקוש שהטיס אותו לגבהים חדשים. רבים היו חותמים היום לקנות ביטקוין במחירי הבועה של שלהי 2013, שם ביטקוין חצה לראשונה את רף 1,000 הדולרים. אולם, השער לא החזיק מעמד זמן רב וירידות חדות הביאו אותו להיסחר חזרה באיזור 100 דולרים. כמובן שבנקודה זו עניין הציבור דעך והתקשורת הדירה את רגליה מסיקור התחום שנשאר נישתי ואיזוטרי.

 

הפריצה לתודעה

2015 בעוד שביטקוין נסחר על קצת יותר ממאה וחמישים דולרים, תחום המטבעות החל לרתוח מבפנים וכסף חדש חיפש הזדמנויות מינוף. אולם מחיר הביטקוין עלה לאיטו עד לשנת 2017 שכבר בתחילתה רשם שיאים חדשים. כמובן שמדובר בסיפור יפה, כזה שהתקשורת אוהבת לסקר. סיפור על כסף גדול ומתעשרים חדשים. ואכן, העליות של 2017 גררו סיקור חסר תקדים ושיאים נשברו שוב ושוב. שחקנים חדשים ומשקיעים נוספים עלו למגרש והביאו איתם כסף חדש שניפח את השוק שהגיע בשיאו למאות מיליארדי דולרים כשביטקוין נגע לראשונה ב-20 אלף דולרים. כמובן ששער זה לא החזיק זמן רב ומשם ביטקוין צנח עד ל-3000 דולרים ולקח את כל שוק החיקויים שלו יחד איתו. שוב התקשורת מיהרה להספיד את הבועה ושוב המשקיעים הדירו את רגליהם. אבל הפעם קרה דבר נוסף. עוצמתו של נחשול המטבעות של 2017 לא השאירה מקום לספק שיש פה משהו חדש. לצד נטישתם של משקיעים רבים היו משקיעים ויזמין בעלי חזון שהחליט להישאר כדי לחזק את התשתיות של ביטקוין באופן מסודר. בכל גל שכזה הלקחים נלמדים והשוק משתנה ומתבגר.

 

שחקנים חדשים במגרש

כולם אוהבים כסף. אבל יותר מכולם אוהבים אותו אנשי שוק ההון. אותו שוק שלא ראה בביטקוין השקעה מעניינת התעורר משנתו. אף אחד לא אוהב לראות מישהו אחר משחק ומצליח בזמן שהוא יושב על הספסל. הגל של 2017 הכניס לתחום שחקנים חדשים ומתוחכמים הרבה יותר שהגיעו עם כסף גדול, הרבה ידע, ניסיון וקשרים חמים בעולמות המסחר, הרגולציה והיזמות. התשתיות של ביטקוין התמסדו והמסחר השתכלל. זירות המסחר עברו אסדרה וכסף חכם החל לזרום לשוק באופן מבוקר. בהתאם לכך מחיר הביטקוין עלה בהדרגה.

 

שוק ההון

ואז הגיע הקורונה

כל משבר הוא גם הזדמנות. עם פרוץ משבר הקורונה שוקי ההון מסביב לעולם לקו בתדהמה. אף אחד לא ידע להעריך את הסיכון והמפולת לא איחרה לבוא. שוק ההון נצבע אדום וביטקוין צלל ביחד איתו אל מתחת לשער של 4,000 דולרים. בנקודה הזו היו רבים שהטילו ספק ביכולת של ביטקוין להתאושש ולהוות אלטרנטיבה לשמירת ערך או גידור נכסים בזמן משבר. אולם, עומק המשבר, אופיו הבינלאומי והדפסת הכספים שהגיע בעקבותיו, משכו רבים לחפש אלטרנטיבות חלופיות לשמירת ערך. ושם הוא עמד לו. לבדו. בהוד כתמותו והדרו. אותו ביטקוין שהוספד לפני זמן לא רב מצא את עצמו בארנקיהם של מוסדיים שמנים. החדשות החלו להגיע אחת אחרי השנייה ומחירו טיפס בהתאמה. תחילה זה קרה מתחת לראדר התודעה הציבורית שעסקה בקורונה, אבל שיאים חדשים פרצו גם את המחסום הזה ושביטקוין כמעט נגע ב- 60,000 כבר אף אחד לא נשאר אדיש. ושוב חוזר הניגון שזנחנו לשווא והדרך נפתחת לביטקוין וסוללת מסלולים נוירונים חדשים בתודעה הקולקטיבית שכבר לא רואה בביטקוין תופעה חולפת.

 

לסיכום

שער הביטקוין תנודתי. אפשר להרוויח ממנו ואפשר גם להפסיד. אבל מה שמעניין בביטקוין זה לא המחיר. ביטקוין היא טכנולוגיה חדשה שצוברת תאוצה במהירות וקשה לעצירה. השימוש של ביטקוין כמטבע עובר לסוחר אינו נפוץ והוא משמש בעיקר למסחר ספקולטיבי בשוקי ההון ואף אחד לא יודע לנבא מתי העלייה תתחלף בירידה או להיפך. לכן, אל תטריחו את עצמכם לצייר גרפים או לנסות לתכנן לביטקוין את עתידו בטווח הקצר. תנסו להבין את הצעת הערך האמיתית של ביטקוין בטווח הארוך ואל תסכנו את מה שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook