יום הפיצה ביטקוין

הרכישה הראשונה באמצעות ביטקוין – פיצה בשווי 10,000 מטבעות

הרכישה הראשונה שבוצעה אי פעם בביטקוין לא הייתה לטובת אחוזה, למבורגיני, או כרטיס טיסה לחלל שחברת וירג'ין גלקטיק מציעה, אלא 2 מגשי פיצה (עם תוספות).

 

ב-17 למאי 2010, פרסם לאזלו האניסז פוסט בפורום הידוע Bitcoin Talk, כותרת הפוסט הייתה "פיצה בתמורה לביטקוין?". שם ביקש לאזלו עזרה לרכוש פיצה בתמורה לביטקוין. בגדול היה נראה שהיה מוכן לקבל כמעט כל דבר בתמורה לעשרת אלפים המטבעות שהציע, "תוכלו להכין את הפיצה בעצמם, או לקנות בפיצרייה עבורי, אבל אני מכוון להזמנת אוכל בתמורה לביטקוין."

 

פיצה ביטקוין

 

באחת התגובות נכתב לו שעשרת אלפים ביטקוין זה מעט מדי, והציע לו להמיר אותם לשווי הדולרי שלהם (41$ בזמנו) ואיתם לרכוש את הפיצה. תגובות כאלו הביאו את לאזלו לחשוב שההצעה שלו נמוכה מדי ואולי עשרת אלפים ביטקוין זה מעט מדי בעבור 2 מגשי פיצה עם תוספות, וכמעט וויתר על התענוג בלהיות האדם הראשון בעולם שרכש מוצר כלשהו באמצעות ביטקוין, אך ימים ספורים לאחר פרסום הפוסט, הודיע בגאווה "אני רק רוצה לעדכן שביצעה בהצלחה את העסקה של 10,000 ביטקוין בעבור פיצה." וצרף את התמונות הבאות בהן משוויץ בפיצות שרכש.

 

וכך למעשה חתם לאזלו את שמו על אבן דרך משמעותית בהיסטוריה של ביטקוין – ביצוע התשלום הראשון אי פעם באמצעות ביטקוין. גם לאחר הרכישה, ציין שזו הצעה פתוחה והוא מוכן להחליף את אותו הסכום בשני מגשי פיצה, כל עוד ישארו לו עוד מטבעות ביטקוין ("בדרך כלל יש לי הרבה", וגם אמר שהוא יזרוק עוד כמה ביטקוין למי שידאג לפיצה מוגדלת). מהר מאוד (מאוד) הרכישה הפכה לאייקון, לא בהכרח בגלל החשיבות של ביצוע הרכישה הראשונה בעולם, אלא בגלל שווי הביטקוין שהלך ועלה במהרה. באוגוסט של אותה השנה, כשלושה חודשים לאחר ביצוע הרכישה, שווי הפיצה שרכש עמד על 600 דולר, בסוף השנה עמד על 2,600 דולר, ותעשה חודשים לאחר הרכישה כל ביטקוין היה שווה לדולר אמריקאי אחד, ושם הבין שלא יוכל להמשיך את העסקה הזו באופן קבוע.

 

באחת התגובות נשאלה השאלה "האם זו תהיה פיצת-מיליון הדולר הראשונה בעולם?", הו כמה שהוא צדק. הרי היום אותם 10,000 מטבעות שווים מאות מיליוני דולרים (נכון לשנת 2021 לפחות). למרות העלייה בערכם של המטבעות, לאזלו טען שהוא לא מצטער "זה לא שלביטקוין היה ערך בזמנו, אז הרעיון של ההחלפה שלהם בפיצה היה מגניב מאוד".

 

אבן דרך נוספת ברשת הביטקוין הייתה בתחילת 2018, אז בוצעה הרכישה הראשונה על בסיס רשת הברק (יש מי שקורא לזה יום פיצת-הברק), אז פרסם משתמש ב-Reddit על רכישת נתב לאינטרנט הביתי שלו (קצת פחות סקסי מפיצה, אבל נקח את זה).

 

 

יום הפיצה הבינלאומי (ביטקוין פיצה)

מאחר והפוסט המקורי של לאזלו נותר בפורום של Bitcoin Talk, וערכו של ביטקוין עלה בצורה משמעותית, הסיפור הפך לאירוע דגל בקרב ביטקוינרים (היום כ-800,000 צפיות בפוסט), ואלו הפכו את האירוע ליום חג – יום הפיצה. ביום זה נוהגים ביטקונרים מסביב לעולם לציין את החג באמצעות אכילת פיצה, ופיצריות מציעות הנחות למשלים בביטקוין.

 

אז לכבוד יום הפיצה, הזמינו לעצמכם מגש (תחלקו עם חברים) ותגידו תודה שאתם לא האדם ששילם 10,000 מטבעות ביטקוין בעבור 2 מגשי פיצה.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook