ברברה סטרייסנד

ביטקוין ואפקט סטרייסנד

מכיוון שלא ניתן לעצור או לסגור את ביטקוין, פירוש הדבר שכל פרסום – שלילי או חיובי – כל התקפה או ניסיון לדכא את הרשת באמצעות חקיקה מגבילה, בסופו של דבר, טוב לביטקוין.

 

ויקיפדיה מגדירה את אפקט סטרייסנד כ"תופעה חברתית המתרחשת כאשר ניסיון להסתיר, להסיר או לצנזר מידע הוא תוצאה בלתי מכוונת של פרסום מידע נוסף". אנשים הופכים לסקרנים יותר בצורה טבעית לגבי לדברים שמוסתרים מהם בכוונה, ויחפשו אחר המידע באופן אגרסיבי יותר.

 

אפקט סטרייסנד
מקור: https://sketchplanations.com/the-streisand-effect

 

השם נגזר מהקומיקאית האמריקאית ברברה סטרייסנד, שניסיונה להסתיר תמונות של ביתה המפואר במליבו, עלה כאשר ניסתה להוריד את התמונות. בתחילה התמונות פורסמו רק באתר מוֹדֵד שחקר את שחיקת הקרקע של קו החוף של קליפורניה. עם זאת, הניסיון של סטרייסנד להסיר את התמונות האלה מהאינטרנט באמצעות תביעה גרם לטירוף תקשורתי עצום, שכן עיתונאים וכלי חדשות מיהרו לסקר את המקרה. התמונות עברו מצפייה של ארבע דפים באתר המוֹדֵד, לצפייה של מיליונים כשהן מתפשטות ברחבי האינטרנט, פשוט בשל העובדה שסטרייסנד לא רצתה שיראו אותן.

 

הצעת חוק התשתיות בארה"ב ועתידה של ביטקוין

לאחרונה העביר הסנאט האמריקאי הצעת חוק תשתית שהתמלאה בהוצאה גסה של כספי משלם המסים האמריקאי. החלטות מדיניות בזבזניות אלה כללו דברים כמו הוצאה של 250 מיליון דולר על תוכנית להסרת מיני צמחים פולשים, ו-50 מיליון דולר על מחקרים כדי לראות כיצד ניתן להטיל מס נוסף על אנשים, בהתבסס על כמה קילומטרים שהם נוסעים. הצעת חוק זו הציגה גם חובות דיווח מס על משתמשי ומפתחי ביטקוין, הצעה שלא יהיה ניתן לעמוד בה מבחינה טכנולוגית – הצעה המחייבת "ברוקרים" לדווח על פרטי מס אליהם לא תהיה להם גישה מלכתחילה, וגם לא יהיה להם אמצעים לרכוש אותם אם הם רוצים – ובכך ליצור מכשולים רגולטורים שלא יהיה ניתן להתגבר עליהם מצד המשתמשים והמפתחים של רשת הביטקוין, ובכך לחנוק את הצמיחה של הטכנולוגיה החדשה הזו באמריקה.

 

מכיוון שלא ניתן לעצור או לסגור את ביטקוין, פירוש הדבר שכל פרסום – שלילי או חיובי – כל התקפה או ניסיון לדכא את הרשת באמצעות חקיקה מגבילה, טובה בסופו של דבר לביטקוין.

ביטקוין היא רשת גלובלית.

אם נימנע מחדשנות כאן, זה ילך למקום אחר. ומי שמקבל את פניו בזרועות פתוחות ירוויח באופן מאסיבי, לא רק מיצירת מקומות עבודה, אלא גם גלי ההשפעות החיוביות מהסדר השני והשלישי שאימוץ כסף בריא יכול להביא לכלכלתם.

 

ביטקוין ישרוד ללא קשר.

כלי חדשות יזדקקו לסיקור תקשורתי של סיפורים אלה עבור קוראיהם, והשאלה האם החדשות חיוביות או שליליות לא משנה.

 

מה שחשוב הוא שיותר אנשים מתוודעים לרעיון הביטקוין.

 

מה שחשוב הוא שאנשים יתחילו לשאול, "מדוע הממשלה רוצה לחנוק את צורת הכסף החדשה הזו?" "מדוע נראה שהם נלחמים בטכנולוגיה הזו בניגוד לקבלת פנים בזרועות פתוחות?" "האם הביטקוין יצליח לשרוד זאת?".

 

ובכך, גלים של אנשים חדשים ילמדו על ביטקוין.

 

חקיקה שלילית כביכול תשמש נקודת מגע ראשונה לגילוי הביטקוין עבור אנשים רבים, וחלקם יפלו במורד מחילת הארנב, וימצאו עצמם צמאים לידע נוסף על ביטקוין.

 

אז לא ממש משנה שהסנאט האמריקאי מנסה לעצור את ביטקוין.

 

מה שחשוב הוא שבסופו של דבר, ביטקוין הוא רק רעיון. רעיון שהגיע זמנו. וכפי שהדמות V אומרת בסרט "V for Vendetta" … "מאחורי המסכה הזאת יש יותר מאדם, מאחורי המסכה הזאת יש רעיון, ורעיונות הם חסיני כדורים".

 

המאמר נכתב על ידי Nick Ward (המלצת מעקב ב-Twitter) ופורסם באתר Bitcoin Magazine.

Share on email
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook